Polska: prezydent w Polsat News o sytuacji w Izraelu

0
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda przekazał, że żaden Polak nie ucierpiał w wyniku ataku Hamasu na Izrael. Mają o tym świadczyć informacje zebrane przez MSZ i polski kontyngent w Libanie. Jak mówił w Polsat News, wielu naszych rodaków przebywa jednak na terytorium Izraela, w tym na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Andrzej Duda zapewnił, że nasze służby dyplomatyczne i konsularne pracują nad powrotem Polaków z Izraela i zaapelował jednocześnie, by wstrzymać się z wyjazdem do tego kraju. “Służby robią wszystko, co w ich mocy, żeby ustalić miejsce pobytu wszystkich naszych obywateli i się nimi zaopiekować” – mówił prezydent.

Także Wojsko Polskie przygotowuje się do ewakuacji Polaków z Izraela. Szef MON minister Mariusz Błaszczak zapowiedział, że po naszych rodaków wyśle samoloty transportowe C-130 Hercules. Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński napisał w mediach społecznościowych, że za kilka godzin wystartuje samolot, który ewakuuje Polaków oczekujących na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie.
“Żołnierze naszych wojsk specjalnych zapewnią ochronę załadunku oraz bezpieczeństwo na pokładach. Działamy tak, by wszyscy nasi rodacy mogli spokojnie wrócić do domu” – napisał Andrzej Duda w mediach społecznościowych.

Prezydent powiedział także, że konsekwencją ataku Hamasu na Izrael może być nasilenie się nielegalnej migracji. Na antenie Polsat News podkreślił, że stanowisko naszego kraju w tej sprawie – wyrażone przez niego podczas spotkania przywódców Grupy Arraiolos w Porto i premiera Mateusza Morawieckiego na szczycie unijnych przywódców w Grenadzie – po wydarzeniach w Izraelu staje się jeszcze bardziej aktualne. “Kwestia naszego bezpieczeństwa, ochrony granic Polski i Unii Europejskiej nabiera tym większego znaczenia – musimy zwierać szyki” – mówił Andrzej Duda.

Co najmniej 250 zabitych Izraelczyków i 313 zabitych Palestyńczyków – to bilans trwającej od wczoraj niespodziewanej wojny między Izraelem a Hamasem. Po tym jak palestyńscy bojownicy przedarli się na teren Izraela, zabili dziesiątki osób i uprowadzili kilkudziesięciu zakładników, izraelska armia intensywnie bombarduje Gazę.

Od początku najnowszej odsłony konfliktu Izrael miał zbombardować około 150 celów w Gazie, w tym dom szefa wywiadu Hamasu. Po nocnym posiedzeniu rządu premier Izraela Binjamin Netanjahu zapowiedział zdecydowany odwet za atak palestyńskich islamistów na Izrael.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!