KE zdecydowała, że unijny zakaz importu z Ukrainy nie zostanie przedłużony, wygasa o północy

0
KE Komisja Europejska Ukraina
Fot. youth.europa.eu/EUROPEAN COMMISSION
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Komisja Europejka nie przedłużyła unijnego embarga na import ukraińskiego zboża – przekazano w komunikacie. Zakaz importu obowiązuje zatem do północy. 

Embargo zniesiono pod warunkiem, że Ukraina wprowadzi od jutra skuteczne środki kontroli eksportu czterech grup towarów, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących państwach członkowskich. 

Jak napisano w komunikacie – dzięki pracom Platformy Koordynacyjnej, i środkom tymczasowym wprowadzonym 2 maja zniknęły zakłócenia na rynku w pięciu państwach członkowskich graniczących z Ukrainą. W skład Platformy wchodzą: Ukraina, Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Komisja Europejska. 

“Konstruktywna postawa wszystkich uczestników Platformy pomogła rozwiązać konkretne problemy i zapewniła płynność, a nawet wzrost eksportu do krajów trzecich spoza Unii Europejskiej” – podkreśliła KE. 

Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych – w tym np. systemu zezwoleń na eksport – aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż. Ukraina przekaże także plan działania na Platformie najpóźniej w poniedziałek 18 września.

 Ponadto, Komisja Europejska i Ukraina będą monitorować sytuację za pośrednictwem Platformy, aby móc reagować na wszelkie nieprzewidziane sytuacje. Komisja Europejska nie będzie nakładać żadnych ograniczeń, dopóki skuteczne środki zastosowane przez Ukrainę zostaną wprowadzone i będą w pełni skuteczne.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!