Minister Z. Ziobro: sądy pracują sprawniej

0
Fot. Twitter: Zbigniew Ziobro

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że skrócił się średni czas postępowań w polskich sądach. 
Minister porównał dane statystyczne z 2021 roku z danymi z 2022. “Sądy załatwiły w 2022 roku o blisko pół miliona spraw więcej, niż miało to miejsce rok wcześniej” – powiedział Zbigniew Ziobro. “Fakt bardziej efektywnej i szybszej pracy sądów przełożył się w związku z tym na średni czas postępowań w wybranych kategoriach, które porównuje się rok do roku przez ostatnie lata. I tak jak w 2021 roku było siedem i jedna dziesiąta miesiąca, tak w 2022 roku było to już pięć i dziewięć dziesiątych miesiąca ” – powiedział minister sprawiedliwości.

W sądach okręgowych wyroki w sprawach cywilnych zapadały w zeszłym roku szybciej o prawie miesiąc, niż w roku 2021. “Pozytywne tendencje w sądownictwie są rezultatem ciężkiej pracy ministerstwa sprawiedliwości w zakresie zmian w obszarze informatyzacji” – podkreślił minister Ziobro. “Już jedna trzecia spraw w polskich sądach załatwiana jest cyfrowo, za pomocą technologii cyfrowych.

To ma ogromny wpływ dla przyspieszenia biegu postępowań. I nie ulega najmniejszej wątpliwości, że rewolucja cyfrowa istotnie przyspiesza bieg spraw w sądach” – dodał prokurator generalny.

Minister Ziobro powiedział, że są już dane z pierwszego kwartału tego roku i wskaźniki czasu trwania postępowań sądowych są jeszcze bardziej optymistyczne. Są jednak czarne chmury na horyzoncie, związane z gigantycznych napływem spraw frankowych – powiedział minister sprawiedliwości.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!