Polska: prezydent podpisał postanowienie ws. kierunków rozwoju Sił Zbrojnych

0
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda podpisał na poligonie w Orzyszu postanowienie w sprawie głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039. To najważniejszy dokument określający szczegółowe priorytety rozwoju Sił Zbrojnych wydawany przez prezydenta.

Podczas konferencji prezydent podkreślił znaczenie tego dokumentu. Zaznaczył, że wyznacza on kolejne ramy działania na przyszłość, wskazuje kierunki w jakich powinny być rozwijane Siły Zbrojne.

Prezydent podkreślił, że strategia jest oparta na sprawdzonym fundamencie wojsk lądowych, powietrznych i morskich, ale uwzględnia też nowe kierunki rozwoju wojsk cyberprzestrzeni oraz wojsk kosmicznych. 

“A więc to, w jakim zakresie wymagania współczesności stawiają przed nami wyzwania, którym musimy sprostać” – mówił prezydent. 
Andrzej Duda dodał, że nowe kierunki rozwoju polskich sił zbrojnych na lata 2025-2039 oparte są między innymi na doświadczeniach ukraińskiej armii. Andrzej Duda podkreślił, że wiele z jednostek, którymi dysponuje polskie wojsko, sprawdza się na Ukrainie. 

“Jak wiemy wysyłamy na Ukrainę nasze uzbrojenie także to najnowocześniejsze chociażby armatohaubicę Krab, nasze wyrzutnie Piorun, karabinki Grot. To doświadczenie, które stamtąd płynie, wspiera opracowania tych głównych kierunków na przyszłość, budowania Polskich Sił Zbrojnych” – dodał prezydent. 

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że dokument określający kierunek rozwoju Polskich Sił Zbrojnych jest ważnym elementem budowania siły polskiej armii. 

“Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych to dokument, który powstał we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Jest to ważne, jeśli chodzi o przyszłość naszego kraju, jeśli chodzi o siłę Wojska Polskiego, a także jeśli chodzi o pozycje Polski na arenie międzynarodowej, bo przecież jesteśmy silni w sojuszach” – mówił wicepremier.

Mariusz Błaszczak zapowiedział również, że jeszcze dziś zostanie podpisana umowa, która stanowi o powołaniu konsorcjum między Polską Grupą Zbrojeniową a Hyundai Rotem. Na poligonie w Orzyszu przekazał, że konsorcjum zajmie się produkcją czołgu K2 w Polsce. Umowę z południowokoreańskich przemysłem na dostawy czołgów i haubic podpisaliśmy latem ubiegłego roku. Wcześniej wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził Seul i przeprowadził konsultacje polityczne w tej sprawie.

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na poligonie obserwowali strzelanie bojowe czołgów K2 Black Panther i samobieżnych armatohaubic K9 Thunder.

Ustawa o obronie ojczyzny precyzuje, że prezydent, jako zwierzchnik Sił Zbrojnych, określa w drodze postanowienia, na wniosek ministra obrony, główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa. Dokument jest aktualizowany i wydawany co cztery lata. Ostatnio doszło do tego w 2019 roku. Tegoroczne wydanie GKR rozpocznie cykl programowania rozwoju armii w 15-letniej perspektywie. Projekt jest w tej chwili w opracowywany we współpracy z MON i BBN, będzie miał jednak charakter niejawny. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!