A. Duda spotkał się z prezydentem Czech M. Zemanem

0
134
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z ustępującym prezydentem Czech Milosem Zemanem. Po spotkaniu w rezydencji w czeskim Nachodzie polski prezydent powiedział, że deklaracji padających w kampanii wyborczej nie należy brać dosłownie. Odniósł się w ten sposób do słów walczącego o fotel prezydenta Czech byłego premiera Andreja Babisza. Polityk w debacie telewizyjnej powiedział, że nie wysłałby czeskiej armii do Polski, gdyby ta została zaatakowana. 

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że debata telewizyjna w Czechach dotyczyła teoretycznej sytuacji, w której nikt się nie znalazł, więc i odpowiedź była teoretyczna. “Wszyscy jesteśmy członkami sojuszu północnoatlantyckiego, gdzie w traktacie jest artykuł piąty. Ten artykuł jest bardzo praktyczny, co jasno pokazał atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone, kiedy wezwały sojuszników do pomocy, do wsparcia właśnie w ramach artykułu piątego i wszyscy wezwani sojusznicy udali się na pomoc Stanom Zjednoczonym zgodnie z postanowieniami traktatu. Więc jak widać, traktat wiąże” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent Czech Milosz Zeman powiedział, że gdyby Polska lub inny kraj sojuszniczy została zaatakowana przez Rosję, to z pewnością czeska armia zostałaby wysłana w ramach sił NATO do zagrożonego militarną agresją kraju członkowskiego.

Również prezydent prezydent Milosz Zeman określił oświadczenie Andreja Babiša jako niefortunne i nieprzemyślane. Zauważył, że padło w realiach kampanii wyborczej, która rządzi się według niego swoimi prawami. “Na naszym spotkaniu nazwałem trwającą u nas kampanię wyborcza, jako wojnę domową. Niektóre oświadczenia, które mogą być też wyrwane z kontekstu, mogą niestety działać jak zapalnik w materiale wybuchowym” – powiedział czeski prezydent.

Milosz Zeman jednocześnie zapewnił, że Republika Czeska wypełniłaby zobowiązania sojusznicze. „Uznaję to za oczywistość, że gdyby Rosja – bo któż inny – zaatakowała Polskę, państwa bałtyckie czy którykolwiek kraj NATO, to z tytułu artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego i naszej dalszej przyszłości, bylibyśmy zobowiązani do pomocy, wręcz chętnie byśmy jej udzielili” – powiedział prezydent Miloš Zeman. Zwrócił również uwagę, że w przeszłości rząd Babiša wysyłał lub potwierdzał rozmieszczenie czeskich jednostek w krajach bałtyckich.

W rezydencji w czeskim Nachodzie prezydenci Polski i Czech omówili także kwestię współpracy samorządów w regionach przygranicznych.
Prezydenci Polski i Czech zgadzają się co do tego, że nie ma obecnie szans na polityczne zakończenie wojny na Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda, podobnie jak prezydent Czech Milosz Zeman, uważa, że do takiego rozstrzygnięcia konfliktu mogłoby dojść jedynie w przypadku, gdyby pojawił się mediator. “W naszym przekonaniu nie widać perspektywy na spokojne zakończenie tego konfliktu poprzez rozwiązanie polityczne. Chyba że do tego rozwiązania skłoni strony jakiś bardzo poważny międzynarodowy partner, który będzie mediatorem, choć jest dla mnie jako prezydenta całkowicie zrozumiałe, że Ukraińcy nie dopuszczają absolutnie innej możliwości, jak tylko odzyskanie kontroli nad wszystkimi jej ziemiami w granicach państwowych uznanych międzynarodowo, czyli wycofania się wojsk rosyjskich z okupowanych terenów” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydenci poruszyli również temat rozbudowy przygranicznej infrastruktury. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rozbudowa infrastruktury drogowej w strefie przygranicznej pomiędzy Polską a Czechami nie może odbywać się ze szkodą dla naturalnego środowiska. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że kwestia rozwoju szlaków komunikacyjnych i ich późniejszego łączenia w drogi międzynarodowe, musi być rozważnie planowana, aby nie była przyczyną omijania danego regionu przez turystów. “Pytanie brzmi: jak ich przyciągnąć, jak pogodzić rozwój regionalny, dynamiczny, szybki, nowoczesny z zachowaniem tych niezwykłych walorów kulturowych i przyrodniczych tych regionów” – mówił prezydent Andrzej Duda.

Druga część uroczystego spotkania prezydentów Polski i Czech odbędzie się w naszym kraju. Dalsze rozmowy zaplanowano w Kudowie-Zdroju. Przywódca Czech Milosz Zeman sprawuje urząd od 2013 roku. Obecnie w Czechach trwa kampania wyborcza. Druga tura wyborów odbędzie się w najbliższy weekend.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!