Niemcy: kanclerz O. Scholz o współpracy energetycznej z Polską

0
168
Scholz
Fot. aa.com.tr
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odniósł się do obecnej sytuacji energetycznej w Niemczech i ewentualnej współpracy z Polską. Wczoraj rząd federalny przejął kontrolę nad należącą do Rosnieftu rafinerią w Schwedt. Nieco później media poinformowały o potencjalnych planach Orlenu zakupu niemieckiej rafinerii.

W swoim sobotnim podcaście Olaf Scholz zapewnił, że Niemcy potrafią już uniknąć groźby szantażu gazowego ze strony Rosji. Dodał, że w ostatnich miesiącach jego rząd wypracował i podjął też działania ograniczające zależność Berlina od rosyjskiej ropy. “Przede wszystkim rafineria w Schwedt wymaga większych inwestycji. Rozbudujemy także port w Rostocku” – obiecał kanclerz.

Wczoraj Niemcy wprowadziły zarząd powierniczy do rafinerii w brandenburskim Schwedt. W podobny sposób rząd federalny przejął wcześniej kontrolę nad aktywami spółki Gazprom Germania. Zakupem pakietu większościowego akcji w Schwedt zainteresował się polski gigant branżowy Orlen.

“Miejsca pracy w niemieckich rafineriach są bezpieczne. Równie istotne jest jednak to, że będą też zapewnione dostawy ropy – zarówno z Rostocku, jak i z Polski” – zaznaczył kanclerz Olaf Scholz. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!