Polska: wicepremier Mariusz Błaszczak o współpracy z Danią

0
172
Fot. Twitter: Forsvarsministeriet/Danish MoD
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W obliczu wojny na Ukrainie Polska i Dania dalej będą wzmacniać współpracę – szczególnie w zakresie bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego. Tego zdania są szefowie resortów obrony obu krajów. W Warszawie rozmawiali wicepremier Mariusz Błaszczak i Morten Bødskov.

Polski minister obrony narodowej podkreślił znaczenie pomocy Danii dla Ukrainy dotkniętej rosyjską agresją. “Wolna Ukraina oznacza wolną Polskę, ale też wolną Europę.” – powiedział szef MON i przypomniał, że w historii odbudowa imperium rosyjskiego wiązało się ze złem. 
Morten Bødskov podkreślił, że należy się spodziewać długiego konfliktu na Ukrainie i zwiększonego zagrożenia na Morzu Bałtyckim. “Rosyjska aktywność w regionie Morza Bałtyckiego będzie się zwiększać. Konflikt na Ukrainie może się rozwijać przez lata. Musimy wzmacniać naszą współpracę” – powiedział duński minister.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił również znaczenie współpracy energetycznej między Polską a Danią. “Jesteśmy wdzięczni za możliwość kooperacji w zakresie dywersyfikacji dostaw źródeł energetycznych. To z Norwegii przez Danię do Polski przechodzi rurociąg, dzięki któremu już niedługo otrzymamy gaz” – dodał. 

Szef polskiego resortu obrony narodowej podziękował tez duńskiemu ministrowi za bliskie relacje między oboma państwami.
Polska i Dania współpracują między innymi w ramach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, w którym służy blisko 400 oficerów i podoficerów NATO.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!