Czechy: były premier Andrej Babisz stanął przed sądem

0
Fot. Spectrum News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rozpoczął się proces Andreja Babisza, byłego premiera Czech i prawdopodobnego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jest on oskarżony w związku z wyłudzeniem w 2008 roku unijnych dotacji na budowę ośrodka konferencyjno-wypoczynkowego koło Pragi.
Według prokuratury firma budująca ośrodek, nie spełniała warunków małego lub średniego przedsiębiorstwa i w związku z tym nie przysługiwała jej unijna dotacja w wysokości 2 milionów euro. W rzeczywistości inwestor miał być związany z holdingiem Agrofert – należącym do Babisza imperium chemicznym, spożywczym i medialnym.

Andrej Babisz, stojący na czele opozycyjnej obecnie partii ANO, nie przyznaje się do winy i twierdzi, że proces ma podłoże polityczne. “Cieszę się, że wszyscy poznają moje argumenty przeciwko temu fałszywemu oskarżeniu. Miejmy nadzieję, że sąd będzie niezawisły. Wierzę w czeski wymiar sprawiedliwości” – powiedział przed rozpoczęciem procesu dziennikarzom były premier.

Prokuratura domaga się dla niego kary więzienia w zawieszeniu oraz grzywny. Oskarżona jest również była współpracowniczka Babisza, Jana Nagyova, która składała wniosek o unijne dofinansowanie. Proces potrwa co najmniej do połowy października.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!