Prezydent Mołdawii: dziękuję Polsce za wspieranie nas na drodze do UE

0
106
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Mołdawii Maia Sandu podziękowała Polsce za pomoc w rozwoju kraju i za wsparcie w dążeniu do Unii Europejskiej. Polityk odwiedziła Warszawę, gdzie spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Po spotkaniu Maia Sandu mówiła, że Mołdawia jest wdzięczna Polsce za wsparcie między innymi w obszarze rolnictwa i obrony cywilnej. Przypomniała, że w ostatnim czasie w ramach wymiany studyjnej Polskę odwiedzili mołdawscy strażacy i pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wskazała, że liczy na dalszą współpracę między naszymi krajami w dziedzinie IT, energii odnawialnej, przemysłu budowy maszyn i przemysłu rolno-spożywczego.

Mołdawska prezydent nawiązała także do wojny na Ukrainie. “Obok nas codziennie umierają ludzie. Nawet dziś rosyjskie rakiety zabiły kilkadziesiąt osób w Winnicy, która leży około 100 kilometrów od granicy z Mołdawią” – powiedziała. Podkreśliła, że jej kraj od początku potępia rosyjską agresję na Ukrainę i przypomniała, że Mołdawianie – podobnie jak Polacy – przyjęli do swoich domów setki tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. “Zarówno my jak i wy spełniliśmy obowiązki dobrych sąsiadów” – dodała i podkreśliła, że musimy razem działać w celu powstrzymania rosyjskiej agresji i przywrócenia pokoju w Europie.

Maia Sandu podziękowała także prezydentowi Dudzie za wsparcie w kwestii przyłączenia Mołdawii do Unii Europejskiej. Przypomniała, że w czerwcu jej kraj otrzymał status państwa kandydującego do wspólnoty europejskiej. “Dziękuję Polsce za wkład w tę decyzję i za wspieranie nas na drodze do Unii Europejskiej” – powiedziała i dodała, że status państwa kandydującego daje Mołdawianom nadzieję na modernizacje kraju i na wsparcie ze strony Unii w tym procesie.

Prezydent Sandu odwiedziła Polskę z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Mołdawią. “Cieszę się, że udało nam się ożywić kontakty między naszymi krajami, które są teraz na etapie bliskiej współpracy i przyjaźni” – powiedziała.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!