Illinois: nowe przepisy, które wchodzą w życie od jutra

0
601
przepis
Fot. tomdemmer.org
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jak co roku, 1 lipca wchodzi w życie wiele nowych przepisów regulujących codzienne życie mieszkańców Illinois. Wśród nich nich jest kilka bardzo ważnych. 

Od 1 lipca zawieszony zostanie podatek od sprzedaży produktów spożywczych Illinois, z wyjątkiem napojów alkoholowych, żywności zawierającej konopii indyjskich, słodyczy i leków. Przepis ma na celu zapewnienie ulgi rodzinom zmagającym się z rosnącymi kosztami życia. Według prawodawców stanowy 1-procentowy podatek od sprzedaży artykułów spożywczych zostanie zawieszony na cały nowy rok podatkowy, co według obliczeń, pozwoli zaoszczędzić mieszkańcom stanu łącznie 400 milionów dolarów. 

Od 1 lipca wzrasta do 15,4 dolara za godzinę płaca minimalna w Chicago dla pracodawców zatrudniających 21 lub więcej osób i do 14,5 dolara za godzinę dla mniejszych firm. Zmiana dotyczy pracowników, którzy nie otrzymują napiwków. W przypadku pracowników otrzymujących napiwki stawki również wzrosną: do 9,24 dolara dla większych firm i 8,70 dolara dla mniejszych firm. Wzrośnie także płaca minimalna dla osób poniżej 18 lat – do 12 dolarów za godzinę i do 7,20 dolara dla pracowników otrzymujących napiwki. Płaca minimalna w Illinois wynosi obecnie 12 dolarów za godzinę, a federalna 7,25 dolara.  

Od 1 lipca, w Chicago, zgodnie z nową ordynacją miejską dotyczącą zatrudnienia, firmy z branż: hotelarskiej, gastronomicznej, handlu detalicznego, magazynowego oraz służba zdrowia, będą zobowiązane do publikowania harmonogramów pracy z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!