Polska i Ukraina wzmocnią współpracę w ochronie środowiska i energetyce

0
93
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera RP/Krystian Maj
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Polska i Ukraina wzmocnią współpracę w ochronie środowiska i energetyce. To jeden z efektów wczorajszych polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w Kijowie. Polski resort klimatu i środowiska poinformował na swojej stronie internetowej o szczegółach porozumień zawartych ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. 

Polska m.in. dostarczy Ukrainie specjalistyczny sprzęt do identyfikacji zagrożeń środowiskowych (zdalny wykrywacz chmury substancji niebezpiecznych zamontowany na mobilnym pojeździe terenowym). Polska oferuje też pomoc w produkcji sadzonek drzew leśnych. W ramach doraźnych działań pomocowych Lasy Państwowe przekazały już 24 samochody na potrzeby ukraińskich leśników.

Zgodnie z podpisanym w Kijowie porozumieniem dojdzie też do przywrócenia linii energetycznej Rzeszów-ukraińska elektrownia jądrowa Chmielnicka. W kwietniu Polskie Sieci Elektroenergetyczne informowały, że przywrócenie tego połączenia według dotychczasowych parametrów – 750kV, nie jest możliwe ze względów środowiskowych i technicznych. Dlatego operator planował przebudowę linii na napięcie 400kV w latach 2022-2023. O planach budowy infrastruktury pozwalającej na import energii z Ukrainy informował też PKN Orlen. O uruchomieniu linii mówi się co najmniej od 2011 roku. Sama linia nie działa od wczesnych lat 90. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!