Kolejne dostawy broni na Ukrainę

0
139
Zuzana
Fot. ca.topnews.media
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Słowackie ministerstwo obrony potwierdziło zawarcie umowy z Ukrainą na sprzedaż 8 samobieżnych armatohaubic Zuzana 2. To sprzęt produkowany przez słowacką, państwową spółkę Konstrukta Defence A.S. Słowacki MON nie określił terminu dostaw sprzętu.

 To kolejna informacja o wzmacnianiu wojsk ukraińskich nowoczesną artylerią. Wcześniej Polskie Radio informowało o dostarczeniu 18 armatohaubic Krab polskiej produkcji. Z kolei Dziennik Gazeta Prawna podał, że w ślad za tą darowizną poszedł kontrakt na dostawy dodatkowych ponad 50 wozów i nieokreślonej liczby sprzętu towarzyszącego. By przyspieszyć dostawy, producent – Huta Stalowa Wola prawdopodobnie wykorzysta gotowe podwozia sprowadzone z Korei Południowej. W Korei był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

O zamiarze dostaw artylerii informują po raz kolejny Niemcy. Berlin zapewnia, że wkrótce przekaże armatohaubice PzH 2000, porównywalne do polskich Krabów. Szkolenie ukraińskich załóg już trwa. Niemcy zapowiedziały też, że jeszcze w tym miesiącu dostarczą 4 sztuki wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M270 MLRS, a w ciągu kilku miesięcy bardzo nowoczesny radar IRIS-T SLM, który pozwoli na skuteczną ochronę obszaru jednego dużego miasta. M270 chce też przekazać Ukrainie Wielka Brytania, która w tej sprawie zwróciła się o zgodę do USA, gdzie system jest produkowany. 

Wczoraj USA potwierdziło, że zamierza wysłać na Ukrainę m.in. systemów HIMARS – następcy wrzutni M270. Do transferu tej broni potrzebna jest zgoda kongresu. 

Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde poinformowała, że jej kraj wyśle na Ukrainę rakiety przeciwokrętowe, broń przeciwpancerną oraz karabiny snajperskie wraz z amunicją.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!