Nowy Jork: rzadki wydruk Konstytucji Stanów Zjednoczonych sprzedany w domu aukcyjnym za ponad 40 mln dolarów

0
575
Fot. Sothebys
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rzadki pierwszy wydruk Konstytucji Stanów Zjednoczonych został sprzedany w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku za 43,2 miliona dolarów. Rekordową cenę za dokument lub książkę sprzedaną na aukcji zapłacił najbogatszy mieszkaniec Illinois Kenneth Griffin. Miliarder ogłosił, że dokument przekaże, na zasadzie wypożyczenia, do Muzeum Sztuki Amerykańskiej Crystal Bridges w Bentonville w stanie Arkansas.

Kenneth Griffin, założyciel i dyrektor generalny funduszu inwestycyjnego Citadel z główną siedzibą w Chicago, przelicytował grupę ConstitutionDAO, 17 tysięcy entuzjastów kryptowalut z całego świata, którzy zgromadzili środki w ramach crowdfundingu, czyli zebrania funduszy z dużej liczby drobnych, jednorazowych wpłat, dokonywanych przez osoby zainteresowane sfinalizowaniem danego projektu.

Dokument kupiony na licytacji w domu aukcyjnym Sotheby’s był jednym z 13 znanych, istniejących egzemplarzy pierwszego druku Konstytucji i jednym z zaledwie dwóch, który znajduje się w prywatnych rękach. W 1988 roku na aukcji dokument kupił za 165 tysięcy dolarów deweloper S. Howard Goldman z Nowego Jorku. Po jego śmierci Konstytucja znajdowała się w rękach rodziny, zmarłego w 1997 roku  miliardera.

Muzeum Sztuki Amerykańskiej Crystal Bridges zostało otwarte w 2011 roku. Zaprojektowała je i sfinansowała Alice Walton, córka założyciela Walmart Sama Waltona. 

Poprzedni rekord aukcji książki lub rękopisu został ustanowiony w 1994 roku, kiedy Bill Gates kupił Codex Leicester Leonarda da Vinci w za 30,8 miliona dolarów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!