Nowy Jork – sierżant USA Corey Speck: uroczystość przyjęcia do Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej

0
1331
Fot. Facebook: Adrian Kubicki
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sierżant armii Stanów Zjednoczonych Corey Speck, który w 2009 roku ocalił życie rannemu polskiemu żołnierzowi kapralowi Marcinowi Kulasowi, podczas polsko-amerykańskiej operacji odparcia ataku Talibanu w Afganistanie, został w czwartek przyjęty do Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Uroczystość miała miejsce w konsulacie RP w Nowym Jorku.

Stowarzyszenie Weteranów, SWAP, to ponad 100-letnia polska organizacja zapoczątkowana przez polonijnych ochotników, którzy tworzyli Armię gen. Hallera ku odzyskaniu niepodległości. Konsul generalny Adrian Kubicki otwierając uroczystość wspomniał, że sierżant Speck staje się kolejnym przykładem polsko-amerykańskiego sojuszu i braterstwa broni, dołączając do wspólnych bohaterów takich jak Kościuszko, gen. Pułaski czy gen. Kukliński.

„Jestem zaszczycony. Uratowanie kpr. Kulasa zmieniło również moje życie. Zacząłem badać pochodzenie mojej rodziny. Okazało się, że sam wywodzę się od polskich emigrantów” – mówił sierżant Speck po złożeniu przysięgi SWAP.

Sierżant Corey Speck wraz z Marcinem Kulasem są bohaterami ekranizacji „Weterani. Wyrwani śmierci”, świadectwa serii polsko-amerykańskich operacji wojskowych i heroicznych akcji wzajemnego wsparcia. W spotkaniu w konsulacie, oprócz przedstawicieli dyplomacji Rzeczypospolitej i zarządu Stowarzyszenia Weteranów, uczestniczyli także członkowie Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, Klubów Gazety Polskiej, oraz ekipa prasowa realizująca przyszły film o sierżancie Speck’u i polsko-amerykańskim braterstwie broni. Przedstawiciele konsulatu i SWAPu oraz sierżant Speck zostali uhonorowani ryngrafami Komitetu upamiętniającymi Pomnik Żołnierzy Niezłomych odsłoniętego w Amerykańskiej Częstochowie, w stanie Pensylwania, przez prezydenta Andrzeja Dudę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!