Chicago – policja: zmiana przepisu dot. pieszych pościgów za przestępcami

0
535
Chicago policja CPD
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Departament Policji w Chicago ogłosił zmianę przepisu dotyczącego pieszych pościgów za przestępcami. Nowe wytyczne na okres próbny wejdą w życie 11 czerwca, a po konsultacjach społecznych zaczną obowiązywać we wrześniu.

Niektóre z najważniejszych elementów nowych przepisów obejmują: zakaz pieszych pościgów za drobne wykroczenia drogowe, zakaz  rozdzielania się funkcjonariuszy w czasie trwania pościgu jeśli nie widzą osoby, którą ścigają, przerwanie pościgu, jeśli funkcjonariusze uważają, że nie będą w stanie kontrolować tej osoby i podjęcie próby zatrzymania podejrzanego na określonym obszarze poprzez powiadomienie innych jednostek policji jako alternatywy do ujęcia uciekającego.

Nowe przepisy nakazują także policjantom stosowanie tak zwanego „testu równowagi” w celu określenia, czy pieszy pościg jest właściwy, biorąc pod uwagę rodzaj popełnionego przestępstwa w stosunku do tego, czy pościg może narazić podejrzanego, funkcjonariusza lub osoby postronne na ryzyko zranienia. 

W wytycznych podkreśla się także, że funkcjonariusze mogą ścigać ludzi pieszo tylko wtedy, gdy mają prawdopodobną przyczynę, że dana osoba popełniła przestępstwo lub wierzą, że zamierza ją popełnić.

Komendant CPD David Brown powiedział, że funkcjonariusze używali już podobnych metod podczas pieszych pościgów, ale teraz są one skodyfikowane. Oznacza to, że w przypadku naruszenia nowych wytycznych, policjanci mogą być pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!