Liderzy partii koalicyjnych w Niemczech porozumieli się w sprawie projektu ustawy przewidującej zaostrzenie prawa wobec migrantów. Zmiany dotyczą w sumie dwunastu przepisów, mających umożliwić szybsze deportacje osób, które nielegalnie przebywają na terenie Niemiec.
Jedna z planowanych zmian przewiduje, że osoby, którym odmówiono azylu, nie będą wcześniej informowane o wydaleniu ich z kraju. Wysyłanie powiadomień z wyprzedzeniem sprawiało, że wielu migrantów zdążyło przed terminem deportacji zbiec z ośrodków i ukryć się w innym miejscu.
W ustawie widać wyraźny ślad Zielonych. Wicekanclerz Robert Habeck przekonał koalicjantów z SPD i FDP, by nowe prawo nie obowiązywało rodzin z dziećmi poniżej dwunastu lat.
Zmienione procedury dotyczą także przymusowego umieszczania cudzoziemców w zamkniętych ośrodkach. W przyszłości okres pobytu w nich będzie wynosił 28 dni z możliwością jego przedłużenia w uzasadnionych przypadkach.
Zmianie mają też ulec uprawnienia policji. Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział, że w nadchodzących dniach rozpocznie prace legislacyjne nad rozporządzeniem, które znacząco poszerzy kompetencje funkcjonariuszy w celu szybszego zlokalizowania nielegalnych migrantów.
“Wybory w Hesji i Bawarii, które SPD przegrała z kretesem, wyrwały kanclerza z letargu” – stwierdził dziennik “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Zmiany w niemieckim prawie azylowym mają wejść w życie w listopadzie.