Gazociąg Balticconnector łączący Finlandię z Estonią wyłączony na 5 miesięcy

0
Fot. Lehtikuva/REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Naprawa gazociągu łączącego Finlandię z Estonią potrwa co najmniej pięć miesięcy. Zakłóci to dostawy gazu ziemnego w okresie zimowym do pierwszego kraju. 

Wczoraj władze Finlandii poinformowały o wycieku, który spowodował przerwę w działaniu gazociągu Balticconnector. Awaria była spowodowana “działaniem zewnętrznym”, choć – jak dodał fiński rząd – jest mało prawdopodobne, by użyto materiałów wybuchowych. 

Trwa dochodzenie w celu ustalenia przyczyny nieszczelności gazociągu oraz pęknięcia biegnącej wzdłuż niego linii telekomunikacyjnej. Szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zdecydowaną reakcję Sojuszu, jeśli okaże się, że uszkodzenie gazociągu było celowym atakiem.

 Gazociąg Balticconnector to jedyny, poza skroplonym gazem ziemnym, kanał importu gazu do Finlandii od czasu wstrzymania importu z Rosji w ubiegłym roku po inwazji Moskwy na Ukrainę. 

Uszkodzenie gazociągu zlokalizowane zostało na głębokości 60 metrów w Zatoce Fińskiej. Estonia i Finlandia zamknęły podwodny gazociąg Balticconnector po tym, jak w niedzielę w nocy odnotowano nadzwyczajny spadek ciśnienia gazu w systemie. Estońskie i fińskie media donoszą o podejrzeniach, że za awarią stoi Rosja.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!