Triumf lewicy w Szkocji, zły prognostyk dla Konserwatystów i Szkockiej Partii Narodowej

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Triumf lewicy w uzupełniających wyborach pod Glasgow. Według analityków to kolejny sygnał, że Partia Pracy umacnia się przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. A problemy mają: Szkocka Partia Narodowa i rządzący całym Królestwem Konserwatyści.
Niemal 59% głosów dla lewicy, prawie 28% dla Szkockiej Partii Narodowej, która poprzednio tam wygrała.

“To rezultat jak trzęsienie ziemi” – nie krył radości lider opozycji, Keir Starmer, bo tak dobrego wyniku Partii Pracy mało kto się spodziewał. “Nawet politycy Szkockiej Partii Narodowej, którzy próbowali zarządzać oczekiwaniami, nie mówili, że skala porażki będzie tak duża” – podkreśla dr Robert Johns, ekspert od szkockiej polityki z uniwersytetu w Essex. Michael Shanks z Partii Pracy poprawił wynik swego ugrupowania o 24%, Katy Loudon uzyskała dla SNP rezultat o prawie 17% gorszy.

To kolejny sygnał, że lewica odbudowuje poparcie w Szkocji. “Po raz pierwszy od dekady dominacja SNP jest zagrożona ” – pisze w Timesie profesor John Curtice ze Strathclyde University. “W Szkocji Partię Pracy i Szkocką Partię Narodową dziś dzieli niewiele. Niewykluczone jest, że za rok Labourzyści będą tam największą partią. Bo w Szkocji bardzo wiele okręgów jest podobnych do tego, o którym rozmawiamy dziś” – dodaje dr Robert Johns.

To kolejne złe wiadomości dla rządzących całym krajem Konserwatystów. Kolejne mandaty w Izbie Gmin są zagrożone. “Z naszych badań wynika, że liczba Szkotów, którzy głosują, by pozbyć się Konserwatystów rośnie. Staje się to tak samo istotne jak kwestia niepodległości” – tłumaczy rozmówca Polskiego Radia. Dodaje, że obecnie wielu Szkotów ocenia, że uzyskanie niepodległości jest na krótką metę mało prawdopodobne.

Dziś w skali Królestwa przewaga lewicy to kilkanascie punktów procentowych, czasem nawet około 20%. Ale obraz jest nieco bardziej skomplikowany, bo w ordynacji większościowej, jednomandatowej, wiele zależy od rozkładu głosów w konkretnych okręgach.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!