Słowacja: Smer wygrał wybory parlamentarne

0
Fot. USnews.com/REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Partia Smer byłego premiera Roberta Ficy wygrała przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji. Po podliczeniu głosów z niemal wszystkich obwodowych komisji ma poparcie ponad 23 procent wyborców. Opublikowane po zamknięciu lokali wyborczych wyniki badań exit poll dawały zwycięstwo Postępowej Słowacji, która ostatecznie uplasowała się na drugiej pozycji.

Różnica pomiędzy lewicowo-narodowym Smerem a liberalnym ugrupowaniem Postępowa Słowacja wyniosła ponad 6 punktów procentowych. Trzeci wynik uzyskał socjaldemokratyczny Hlas, który otrzymał około 15 procent głosów. To ta partia odegra kluczową rolę w tworzeniu przyszłego rządu. Możliwa jest większościowa koalicja z udziałem Smeru, Hlasu i narodowców.

W nowym parlamencie znajdzie się łącznie siedem ugrupowań. Do Rady Narodowej dostała się antykorupcyjna koalicja OĽANO i Przyjaciele, którą kieruje były premier Igor Matovič. Swoich posłów będą mieli również: centroprawicowy Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny, liberalne ugrupowanie Wolność i Solidarność oraz Słowacka Partia Narodowa. Progu wyborczego nie przekroczyła skrajnie prawicowa Republika.
Frekwencja w sobotnich wyborach parlamentarnych wyniosła prawie 68 procent i była najwyższa od 2002 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!