Szwecja zmaga się z falą przemocy

0
Fot. Xinhua/CGTN
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W ciągu ostatnich 15 dni w Szwecji zanotowano 13 morderstw. Od początku roku tego typu przestępstw było 44.

Jedna osoba zginęła w wybuchu bomby. Według raportu szwedzkiej telewizji państwowej od pięciu lat kraj ten zajmuje czołowe miejsce w Europie pod względem liczby ataków z bronią w ręku oraz morderstw w przeliczeniu na jednego mieszkańca. 

Narastająca fala przemocy, związana z walkami pomiędzy gangami przestępczymi, skłoniła szwedzki rząd do podjęcia zdecydowanych działań – w piątek premier Ulf Kristersson zapowiedział, że wojsko wesprze policję w walce z gangami.

Po spotkaniu z szefem policji i przedstawicielami sił zbrojnych premier ogłosił, że rząd będzie się zastanawiał nad rozszerzeniem przepisów o okoliczności, w których policja będzie mogła zwrócić się o pomoc do wojska. Obecnie szwedzkie prawo przewiduje wsparcie policji przez wojsko jedynie w przypadku ataków terrorystycznych lub wojny. 

Szef szwedzkiego rządu powiedział, że obecnie w ramach obowiązującego prawa wojsko i policja będą mogły wspierać się nawzajem między innymi w zakresie logistyki, informatyki śledczej i pirotechniki. 

Ulf Kristersson powiedział również o otrzymaniu propozycji policyjnego wsparcia z Danii, Norwegii oraz Finlandii. Władze tych krajów obawiają się przeniesienia na swoje terytoria gangów działających w Szwecji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!