Francja: król Karol III przemówił w Senacie

1
Fot. Sky News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Przebywający z wizytą we Francji brytyjski król Karol III wygłosił przemówienie w Senacie przed parlamentarzystami z Francji i Wielkiej Brytanii. Było to pierwsze w historii wystąpienie brytyjskiego monarchy w sali obrad wyższej izby francuskiego parlamentu. Karol wezwał do wzmocnienia relacji między Francją i Wielką Brytanią. 

W senacie króla powitali przewodniczący obu izb francuskiego parlamentu. Szefowa Zgromadzenia Narodowego Yaël Braun-Pivet powiedziała, że Wielka Brytania jest ojczyzną parlamentaryzmu i demokracji. „W sumie, to Anglicy odpowiadają poniekąd za francuską Rewolucję” – zażartowała Braun-Pivet. Przewodniczący senatu Gerard Larcher mówił z kolei o przyjaźni między oboma krajami.

„Losy Wielkiej Brytanii są nadal ścisłe związane z europejskim kontynentem. Brexit niczego nie zmienił” – zaznaczył Larcher.

W swoim przemówieniu Karol III podziękował za kondolencje, które dostał po śmierci matki, królowej Elżbiety II. Zapewnił, że jego kraj zawsze będzie jednym z największych sojuszników Francji, również w obliczu nowych poważnych wyzwań, takich jak wojna na Ukrainie. „Nasza determinacja i nasz sojusz są ważniejsze niż kiedykolwiek. Razem jesteśmy u boku narodu ukraińskiego, okazując solidarność. Razem mamy niezachwiane przekonanie, że Ukraina zwycięży, i że zwycięży wolność” – oświadczył Karol III. 

Brytyjski król opowiedział się też za odnowieniem „Entente Cordiale”, czyli układu z 1904 roku o tak zwanym „serdecznym porozumieniu” między Paryżem i Londynem. „Odnówmy je dla przyszłych pokoleń, aby stało się także zrównoważonym porozumieniem, i skuteczniej odpowiedzieć na globalne zagrożenie dla klimatu i bioróżnorodności” – wezwał król Karol. Podkreślił, że podczas swojego panowania zrobi wszystko, aby wzmocnić więzi z Francją. 

Brytyjski monarcha kontynuuje dziś wizytę w Paryżu. Jutro para królewska uda się do Bordeaux. To ostatni etap królewskiej wizyty we Francji. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. Niesamowite zeby brytyjczycy dalej sponsoruja najwiekszych darmozjadow na tej planecie – przeciez ten Karol jedynie co w zyciu zrobil to czytal ksiazki . On nawet nie wie co to budzik a teraz we Francji ulice zamykaja jak przejezdza swoja limuzyna 😂. I na pewno powie cos madrego nad czym pochyli sie elita europejskich intelektualistow . A on wroci dalej ksiazki kontynuujac ten sredniowieczny monarchistyczny show. Cos takiego mamy jeszcze w kilku panstwac afrykanskich ( lacznie z Krolem Lwem)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!