Przewodnicząca KE na Lampedusie o pomocy dla Włoch w walce z kryzysem migracyjnym

0
Fot. France 24

Przewodnicząca Komisji Europejskiej wezwała państwa członkowskie Unii, aby wykorzystały dobrowolny mechanizm solidarnościowy i zabrały migrantów z Włoch. Ursula von Der Leyen, wspólnie z premier Włoch Giorgią Meloni, złożyła wizytę na Lampedusie, która mierzy się z kryzysem migracyjnym.

Na konferencji prasowej przewodnicząca von Der Leyen tłumaczyła, że regularna migracja jest wyzwaniem całej Unii Europejskiej.
“To jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ regularna migracja jest wyzwaniem europejskim i wymaga odpowiedzi Europy, więc jesteśmy w tym wszyscy” – powiedziała.

Polityk mówiła także o walce z przemytnikami i handlarzami ludźmi.

“Jesteśmy zobligowani jako część międzynarodowej wspólnoty. Byliśmy zaangażowani w przeszłości, będziemy dziś i w przyszłości. Ale to my zdecydujemy, kto przybędzie do Unii Europejskiej i pod jakimi warunkami, a nie przemytnicy i handlarze ludźmi” – podkreśliła.
Ursula von Der Leyen zaprezentowała też dziesięciopunktowy plan działania, którego wdrożenie ma pomóc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego na Lampedusie. Jednym z punktów jest transfer migrantów z Lampedusy i z Włoch przy udziale państw UE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej i premier Włoch podczas wizyty na Lampedusie udały się do hotspotu, gdzie obecnie przebywa 1,5 tys. imigrantów z Afryki. Tam rozmawiały z przedstawicielami organizacji humanitarnych i służbami pracującymi na miejscu. Delegacja następnie pojechała do portu, gdzie przypływają łodzie z migrantami.

W ostatnich dniach na Lampedusę trafiło ponad 8,5 tysiąca migrantów – więcej niż stanowi populacja wyspy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!