Premier Czech: współpraca polityczna w V4 jest utrudniona, skupiamy się na wymiarze praktycznym

0
Fot. Expats.cz

Premier Czech Petr Fiala powiedział, że współpraca polityczna w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest obecnie utrudniona, dlatego czeska prezydencja skupia się na wymiarze praktycznym. Występując podczas dorocznej narady ambasadorów, szef rządu wymienił priorytety czeskiej polityki zagranicznej.

Petr Fiala powiedział, że czeskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej stanowi okazję do zadbania o relacje w Europie Środkowej. Jak zauważył, stanowiska Czech, Słowacji, Polski i Węgier w niektórych sprawach różnią się od siebie.

“Dlatego koncentrujemy się na współpracy praktycznej. Jest ona konstruktywna również wtedy, gdy współpraca polityczna wszystkich państw V4 jest trochę trudniejsza. W naszym interesie jest, aby Grupa Wyszehradzka działała tak, jak w obecnej sytuacji jest to możliwe” – powiedział premier Czech.

Petr Fiala dodał, że na czeską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, która potrwa do połowy przyszłego roku, wpłyną wybory parlamentarne w Polsce i na Słowacji. Jednocześnie zauważył, że V4 nie może być jedynym formatem współpracy w Europie Środkowej.
“Interesuje nas szerszy dialog środkowoeuropejski, co przejawia się w naszej polityce zagranicznej. Ważną rolę w tym dialogu odgrywają strategiczna współpraca z Niemcami i wzmacnianie relacji sąsiedzkich z Austrią” – zauważył premier.

Szef czeskiego rządu przypomniał ambasadorom, że największe zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa stanowi Rosja, ale czujność należy zachować także wobec kroków podejmowanych przez Chiny. Petr Fiala podkreślił, że Czechy muszą utrzymywać cywilną i wojskową pomoc dla Ukrainy, wspierać jej integrację z Unią Europejską i NATO, przygotowując się zarazem do powojennej odbudowy kraju.

Przed czeskimi ambasadorami wystąpi dziś także szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, który spotka się następnie ze swoim czeskim odpowiednikiem Janem Lipavským.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!