Niemcy skracają proces uzyskania obywatelstwa

0
Niemcy Germany flaga
Fot. Pexels/Claudio Mota

Rząd federalny przyjął projekt ustawy, dzięki któremu zostaną wprowadzone znaczne ułatwienia w uzyskaniu obywatelstwa niemieckiego. Czas oczekiwania na decyzję skróci się o kilka lat. Projekt musi jeszcze przejść przez obie izby parlamentu.

Niemieckie obywatelstwo można uzyskać obecnie po ośmiu latach. Po wejściu w życie nowych przepisów ten czas skróci się do pięciu, a w niektórych przypadkach nawet do trzech lat. Póki co obywatelem Niemiec można zostać na dwa sposoby. Pierwszy opiera się na stwierdzeniu pochodzenia, czyli udowodnieniu, że któryś z przodków miał niemieckie korzenie. Drugą opcją jest skorzystanie z prawa do naturalizacji, na przykład w przypadku imigrantów zarobkowych lub politycznych.

“Zmiany w prawie dotyczącym obywatelstwa stanowią jedną z najważniejszych reform tej koalicji rządowej” – podkreśliła dziś szefowa MSW Nancy Faeser. Tym – jak dodała – “uhonorowaniem osiągnięć integracyjnych” Niemcy chcą zwiększyć atrakcyjność dla wykwalifikowanych osób i przy okazji sprostać palącym problemom na rynku pracy. Ustawa ma też ułatwić uzyskanie podwójnego obywatelstwa, dotąd zarezerwowanego głównie dla obywateli państw Unii Europejskiej.

Nowym przepisom sprzeciwiają się chadecy. Wiceszef frakcji CDU/CSU Alexander Dobrindt ocenił, że łatwość, z jaką będzie można uzyskać niemiecki dowód osobisty, stworzy “złudne zachęty” i zaostrzy kryzys migracyjny.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!