Niemcy: 75. rocznica wypuszczenia na rynek pierwszego auta Porsche

0
Fot. newsroom.porsche.com

75 lat temu z taśmy fabryki Porsche zjechał pierwszy samochód, który szybko trafił w gusta kierowców na całym świecie. W Stuttgarcie odbywają się dziś uroczystości z udziałem fanów kultowej marki. Media przypominają, że firma została założona już w 1931 roku, a historia nie zawsze rzucała na nią pochlebne światło.

Pierwszy samochód sportowy Porsche został dopuszczony do ruchu drogowego 8 czerwca 1948 roku w austriackim Gmünd. Nazwa marki pochodzi od jej założyciela – Ferdinanda Porsche. Pierwsze kroki w zawodzie niemiecki inżynier stawiał w stuttgarckiej firmie Daimler. Współkonstruował auta, które zajmowały czołowe miejsca w tak prestiżowych wyścigach, jak Targa Florio.

“Koncepcja samochodu Porsche 356 powstała już w czasie wojny. Auto współdzieliło części z popularnym wtedy Garbusem. Skutki wojny nieco przyhamowały rozwój firmy. Bez niej historia motoryzacji potoczyłaby się pewnie inaczej” – przypuszcza Michael Mauer, szef designu w spółce-córce Volkswagena.

Po 1933 roku Ferdinand Porsche należał do grona beneficjentów współpracy z hitlerowcami. Posiadał legitymację partyjną NSDAP, otwierającą mu drzwi do biur wielu dygnitarzy III Rzeszy. Krótko przed atakiem Niemiec na Polskę został wyróżniony przez Adolfa Hitlera nagrodą, która miała w przyszłości konkurować z zakazaną przez nazistów Nagrodą Nobla. Po wojnie Porsche został skazany przez aliantów na 22 miesiące więzienia.

W muzeum samochodowym w Stuttgarcie, gdzie odbywają się dzisiejsze uroczystości, można zobaczyć wszystkie najważniejsze auta Porsche, w tym owiany kultem model “356”. Cześć wystawy jest też poświęcona historii firmy w mrocznych latach hitleryzmu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!