Luksemburg: wciąż bez porozumienia ws. paktu migracyjnego

0
UE Europa flaga
Fot. The Atlantic
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Luksemburgu, na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych unijnych krajów, wciąż bez porozumienia w sprawie paktu migracyjnego. Propozycje Szwecji kierującej pracami Unii nie uzyskały na razie poparcia przeważającej większości państw. Polska wraz z Węgrami je stanowczo odrzuciła, kilkanaście pozostałych zgłosiło wątpliwości i zażądało zmian. Druga debata ministerialna przeprowadzona późnym popołudniem została przerwana. Szwedzi szukają poparcia dla swoich propozycji. 

Polska krytykuje zapisaną w pakcie migracyjnym solidarność warunkową. „Albo bierzecie migrantów, albo płacicie i to niemałe pieniądze bo ponad 20 tysięcy euro, to to zaprzecza idei solidarności” – mówił w południe, po pierwszej debacie ministerialnej, wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Podczas drugiej debaty późnym popołudniem potwierdził stanowczy sprzeciw Polski i skrytykował pospiesznie nanoszone poprawki do propozycji. Podkreślał, że potrzeba więcej czasu na odpowiednie przygotowanie przepisów w tak ważnej sprawie. „Jesteśmy przeciwko jako Polska procedowaniu tego dokumentu w ten sposób, przeciwni regulacjom i zapisom, które są proponowane w tym dokumencie” – podkreślił wiceminister Grodecki. Kolejny raz zaapelował, by tą kwestią zajęli się przywódcy unijnych krajów na szczycie, bo tam decyzje podejmowane są jednomyślnie. 

Także Włochy, które zmagają się z napływem migrantów przez Morze Śródziemne i na których poparcie liczyła Szwecja, odrzucili propozycje, choć z innego powodu – uznali je za mało ambitne. „Mamy problem z zaakceptowaniem tego kompromisu” – powiedział minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi. Podobnie zastrzeżenia wyraziły między innymi Grecja, Malta, także Bułgaria, Dania, czy Słowacja. Szwecja w zakulisowych rozmowach próbuje jeszcze przekonać wahające się państwa do poparcia propozycji. „Negocjacje trwają. Mamy całą noc” – komentują Szwedzi. 

Dyplomaci z kilku krajów, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka krytykują próby uzgodnienia paktu na siłę. „Dopychają kolanem, przy tak dużych wątpliwościach dokument będzie ułomny” – powiedział jeden z rozmówców

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!