E. Macron: Francja oraz inne europejskie kraje otworzyły drzwi dla szkoleń dla ukraińskich pilotów

0
126
Macron
Fot. Anadolu Agency
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francja oraz inne europejskie kraje otworzyły drzwi dla szkoleń dla ukraińskich pilotów – powiedział francuski prezydent Emmanuel Macron. Szef państwa przedstawił w wywiadzie telewizyjnym wyniki wczorajszych rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, które dotyczyły zwiększenia wsparcia militarnego dla Kijowa.

Francuski przywódca wykluczył natomiast dostawy myśliwców dla Ukrainy. Prezydent Macron powiedział w wywiadzie da stacji TF1, że Francja jest gotowa rozpocząć szkolenia pilotów z Ukrainy już dziś. „Musimy rozpocząć szkolenia teraz. Zobowiązało się do tego kilka krajów europejskich. Trwają też rozmowy z Amerykanami” – poinformował prezydent Francji. Stwierdził, że dostarczenie samolotów bojowych Ukrainie nie jest tematem tabu, ale że nie chce przekazywać sprzętu, który umożliwiałby zaatakowanie terytorium Rosji.

Prezydent Macron poinformował, że Francja przekaże Ukrainie dodatkowe pociski. „Ich zasięg pozwoli Ukrainie stawić opór i przeprowadzić kontrofensywę” – tłumaczył szef państwa. Wskazał, że Francja wesprze również ukraińskie władze w tworzeniu na wschodzie kraju infrastruktury umożliwiającej szkolenie żołnierzy i naprawę sprzętu wojskowego. 

Wczoraj po spotkaniu Macron-Zełenski Pałac Elizejski zapowiedział, że Francja wyśle na Ukrainę „dziesiątki pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów”. Emmanuel Macron tłumaczył, że nie będzie ujawniał szczegółów, aby nie może zaszkodzić spodziewanej ukraińskiej kontrofensywie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!