Prezydent A.Duda o postulatach odejścia od jednomyślności w UE: szantaż byłby czymś niedobrym

0
129
Andrzej Duda
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda krytykuje niemieckie sugestie dotyczące uzależnienia zgody na rozszerzenie Unii Europejskiej od rezygnacji z unijnej zasady jednomyślności.

Przebywający z wizytą w Albanii prezydent, pytany przez Polskie Radio o komentarz do niedawnych słów kanclerza Niemiec Olafa Scholza, podkreślał znaczenie polityki “otwartych drzwi” do Wspólnoty. 

“Byłoby niedobrze, gdyby jakiekolwiek państwo członkowskie zastosowało taki swoisty szantaż wobec pozostałej części wspólnoty i wobec państw kandydujących do UE, że jeżeli jego żądania, roszczenia nie zostaną spełnione, to będzie ono blokowało procesy akcesyjne. Uważam, że byłoby to sprzeczne z interesami całej europejskiej wspólnoty” – ocenił Andrzej Duda.

Polski prezydent zaznaczył, że Unia Europejska opierała się w swych założeniach na braterskiej współpracy krajów. “Miała ona polegać między innymi na tym, że te kraje współdecydują o swoich najważniejszych sprawach i o rozwoju Wspólnoty, tak aby miały poczucie sprawiedliwości wewnątrz wspólnoty europejskiej, a nie że jedne państwa forsują swoje interesy kosztem innych, mając ku temu instrumenty instytucjonalne” – argumentował Andrzej Duda.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!