Niemcy uczciły 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej

0
145
Fot. Markus Schreiber/AP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W wielu miejscach w Niemczech uczczono dziś 78. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Główne wydarzenia rocznicowe miały miejsce w Berlinie, gdzie 8 maja 1945 roku podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy.

Przed Nowym Odwachem, pod centralnym pomnikiem ofiar wojen i tyranii, kwiaty złożyli burmistrz Berlina Kai Wegner i ambasador Ukrainy w Niemczech, Ołeksij Makiejew. “Moje pokolenie może być wdzięczne, że nie musiało doświadczyć wojny. Z rąk Rosjan niestety znów giną niewinni ludzie. Zwłaszcza w takie dni jak dziś modlimy się, żeby na Ukrainie zapanował pokój” – powiedział Kai Wegner.

W tym roku ukraińscy dyplomaci nie złożyli wieńców pod sowieckimi pomnikami, którymi usiana jest wschodnia część stolicy Niemiec. Ołeksij Makiejew zaznaczył, że Moskwa dopuszcza się skrajnych “nadużyć semantycznych”, mówiąc o “denazyfikacji” i “wyzwoleniu” także w kontekście agresji przeciwko Ukrainie. 

Sąd w Berlinie ostatecznie uchylił zakaz wywieszania rosyjskich flag. Dotyczy to konkretnie 9 maja, kiedy pod Kolumnę Zwycięstwa dotrze konwój bliskich Putinowi motocyklistów z klubu “Nocnych Wilków”. Na niektórych trójkolorowych płótnach widnieje litera “Z”, jednoznacznie kojarząca się z rosyjskim atakiem na Ukrainę. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!