Komisja Europejska przedstawiła szczegóły wsparcia dla rolników za straty wywołane importem z Ukrainy

0
156
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Komisja Europejska przedstawiła unijnym krajom szczegóły pakietu finansowego w wysokości 100 milionów euro dla rolników za straty wywołane nadmiernym importem z Ukrainy. Państwa członkowskie mają go zatwierdzić w przyszłym tygodniu. Oprócz Polski na finansowe wsparcie z unijnej rezerwy kryzysowej mogą także liczyć Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry. 

To finansowa pomoc dla rolników z sektora zbóż i nasion oleistych. Pieniądze mają być przekazane do końca września. Piątka państw może zwiększyć to wsparcie o 200 procent dopłatami z krajowych budżetów. W przypadku Polski oznacza to pulę pieniędzy w wysokości prawie 120 milionów euro. 

Podczas prezentacji pakietu, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia, kilka krajów zgłaszało obawy co do gwarantowanego tranzytu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy przez Polskę, Bułgarię, Rumunię, Słowację i Węgry, do których import jest zablokowany. Ale zdaniem ekspertów, nie wpłynie to na decyzję o finansowym wsparciu w wysokości 100 milionów euro dla piątki krajów i jest raczej przesądzone, że zostanie on zaakceptowany w przyszłym tygodniu. 

W tym pakiecie finansowym Polska jest największym beneficjentem, podobnie było przed kilkoma tygodniami, kiedy zapadała zgoda na pierwszy pakiet. Wtedy z 56 milionów euro Polska otrzymała niecałe 30 milionów euro. Komisja przygotowuje też już trzeci pakiet z unijnej rezerwy kryzysowej. Tym razem – jak można usłyszeć – będzie on przede wszystkim dla państw Południa, które nawiedziła susza, czyli Hiszpanię, Portugalię oraz Włochy, a także dla krajów bałtyckich w związku ze stratami sektora mleczarskiego. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!