Francja: plan działań rządu na zażegnanie kryzysu wokół reformy emerytalnej

0
Fot. Teller Report/France 24

Francuska premier Elisabeth Borne przedstawiła plan działań rządu na przyszłe miesiące. Prezydent dał szefowej rządu sto dni na wyprowadzenie kraju z kryzysu politycznego wokół reformy emerytalnej. Demonstracje przeciwko ustawie trwają od ponad czterech miesięcy.

Premier Elisabeth Borne powiedziała, że chce przyspieszyć realizację programu prezydenta Emmanuela Macrona i odpowiedzieć na konkretne potrzeby obywateli. „Wierzę tylko w wyniki. Musimy je osiągnąć we wszystkich dziedzinach. Chcę, żeby były konkretne, odczuwalne i widoczne dla Francuzów” – powiedziała szefowa rządu. 

Pakt o poprawie warunków pracy, nowe regulacje dla „zielonego przemysłu” i ustawa o zapobieganiu leśnym pożarom – to program rządu na maj. W czerwcu planowana jest prezentacja ustawy o pełnym zatrudnieniu i walce z bezrobociem. Premier obiecała też podwyższenie płacy minimalnej i utrzymanie tarczy energetycznej do końca 2023 roku. Zapowiedziała również inwestycje w system ochrony zdrowia i sektor transportu, oraz zwiększenie walki z nielegalną imigracją i cyberprzestępczością. 

Francuska premier przekonywała, że rząd wyciąga rękę do związkowców. „Chcemy wznowienia spokojnego i konstruktywnego dialogu, chcemy powierzyć im więcej inicjatywy i odpowiedzialności” – powiedziała Elisabeth Borne.

Centrale zapowiadają kolejne protesty przeciwko reformie na przyszły piątek i na 1 maja. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!