Rozmowa telefoniczna przywódców Chin i Ukrainy

0
348
Fot. infobae.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Chin Xi Jinping oraz prezydent Ukrainy odbyli rozmowę telefoniczną. To pierwsza rozmowa przywódców od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. “Nasza rozmowa była długa i owocna. Wierzę, że te kontakty oraz powołanie ambasadora Ukrainy w Chinach stanie się impulsem do rozwoju stosunków pomiędzy naszymi krajami” – napisał na twitterze ukraiński prezydent o blisko godzinnej rozmowie.

Jak poinformowała chińska państwowa telewizja CCTV, Xi Jinping powiedział prezydentowi Ukrainy, że “rozmowy i negocjacje są jedynym sposobem na zakończenie wojny”. Prezydent Chin podkreślił, że w konflikcie pomiędzy Rosją a Ukrainą, Chiny zawsze stały po stronie pokoju, nalegając na rozmowy pokojowe. Chiński przywódca zaznaczył, że Chiny „nie będą dolewać oliwy do ognia ani nie będą wykorzystywać kryzys dla zysku” – podała telewizja CCTV.

W lutym Pekin przedstawił 12-punktowy plan pokojowy. Podkreślił w nim, że konieczne jest rozpoczęcie negocjacji, zawieszenie broni, zniesienie jednostronnych sankcji oraz zagwarantowanie eksportu ukraińskiego zboża. Chińskie władze konsekwentnie nie określają rosyjskiej agresji na Ukrainę mianem wojny. W dokumencie przeciwstawiono się użyciu broni nuklearnej, wezwano też do zawieszenia broni i podjęcia dialogu przez Rosję i Ukrainę.

Plan został sceptycznie przyjęty przez społeczność międzynarodową. Dzień po ich ogłoszeniu, Wołodymyr Zełeński odnosząc się do chińskich propozycji ocenił, że “nie jest to plan pokojowy”, a raczej zbiór opinii i zgadza się z pewnymi jego punktami. Pozytywnie ocenił fakt, że Chiny wyrażają poszanowanie dla prawa międzynarodowego, w tym dla poszanowania granic.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!