Francja: prezydent E.Macron spotka się z kierownictwem większości parlamentarnej

0
210
Macron
Fot. Anadolu Agency
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjmie jutro w południe premier Elisabeth Borne. Po spotkaniu prezydent przyjmie kierownictwo większości parlamentarnej “Razem” (“Ensemble”), Jak informuje Pałac Elizejski, celem spotkania ma być “poszerzenie” większości parlamentarnej i pracy nad zmianą porządku obrad parlamentu w najbliższych tygodniach, na tle niepokojów społecznych związanych z reformą emerytalną.

Kilka dni temu w wywiadzie telewizyjnym Emmanuel Macron zapowiedział, że nie cofnie wzbudzającej ogromne protesty społeczne reformy podwyższającej wiek emerytalny. Prezydent Francji powiedział w wywiadzie dla stacji TF1 i France 2, że reforma emerytalna wejdzie w życie przed końcem roku. „Tekst będzie dalej podążał demokratyczną ścieżką” – oświadczył szef państwa. Odpowiednia ustawa ustawa ma zostać wkrótce rozpatrzona przez Radę Konstytucyjną. Emmanuel Macron poinformował również, że nie rozwiąże parlamentu, nie dokona zmian w rządzie, ani nie zgodzi się na referendum w sprawie reformy emerytalnej. Domagała się tego część opozycji w parlamencie oraz uczestnicy antyrządowych wieców.

Uchwalona przez parlament reforma emerytalna, której najważniejszym punktem jest podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, wywołała we Francji ogromne protesty. W całym kraju dochodzi do strajków i demonstracji. W czwartkowych protestach miało wziąć udział od 100 tysięcy (według policji) do 350 tysięcy osób. Ich organizatorzy na wtorek zapowiedzieli kolejne.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!