Chiny i Honduras nawiązują stosunki dyplomatyczne

0
234
Fot. CNA
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chiny ogłosiły nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Hodurasem. Stało się to po tym, kiedy Honduras zerwał wieloletnie stosunki dyplomatyczne z Tajwanem po wizycie ministra spraw zagranicznych tego kraju w Chinach.

“Rząd Hondurasu uznaje istnienie tylko jednych Chin. Rząd chiński jest jedynym prawowitym rządem reprezentującym całe Chiny. Tajwan jest integralną częścią Chin” – oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Hondurasu. Kraj poinformował Tajwan o swojej decyzji w sprawie zerwania stosunków. Dodano, że Honduras nie wróci do żadnych relacji ani oficjalnych kontaktów z Tajwanem. Szef honduraskiej dyplomacji złożył w tym tygodniu wizytę w Chinach, aby “przenieść stosunki między obydwoma krajami na nowy poziom”.

Tajwan także potwierdził, że kończy wieloletnie stosunki dyplomatyczne z Hondurasem. Wkrótce po ogłoszeniu decyzji flaga Hondurasu została usunięta z budynku resortu spraw zagranicznych Tajwanu. Szef MSZ Tajwanu potwierdzi, że ambasada w Hondurasie zostanie zamknięta, a ambasador odwołany.

Tajwańska dyplomacja krytykowała próby Chin przedstawiania się jako “rozjemca” w wojnie na Ukrainie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!