Francja: Notre Dame – zapowiedź otwarcia katedry i powrotu iglicy do konstrukcji

0
145
Fot. Euronews
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ponowne otwarcie katedry Notre-Dame – jednej z najbardziej znanych świątyń na świecie oraz symbolu francuskiej stolicy – nie nastąpi przed przyszłorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Katedra została zniszczona ponad trzy lata temu w wyniku pożaru.

 Francuskie ministerstwo kultury poinfomowało jednak, że Iglica katedry Notre-Dame wróci na swoje miejsce do końca roku. Zawalenie się drewnianej iglicy było jednym z najbardziej dramatycznych momentów pożaru z 15 kwietnia 2019 roku. Francuskie ministerstwo kultury poinformowało też, że są duże szanse, ze całkowita odbudowa świątyni nastąpi przed zakończeniem 2024 roku. “Prace na budowie postępują w dobrym tempie” – powiedział agencji AFP rzecznik francuskiego ministerstwa kultury. 

Ostra iglica, dodana przez architekta Eugene Viollet-Le-Duc podczas przebudowy katedry w XIX wieku i zastępująca poprzednią drewnianą iglicę, będzie z powrotem na miejscu do końca 2023 roku. Identyczna wersja iglicy została wykonana z tych samych oryginalnych materiałów: 500 ton drewna dębowego na konstrukcję i 250 ton ołowiu na pokrycie i ornamenty. 

Po zakończeniu prac iglica będzie miała 100 metrów wysokości. Prace przygotowawcze do rozpoczęcia ponownej instalacji konstrukcji rozpoczęły się w tym tygodniu. Nowa iglica wywołała już kontrowersje. Pojawiły się obawy zdrowotne związane z ołowianymi szczątkami z pożaru i wykorzystaniem ołowiu w rekonstrukcji, a francuscy urzędnicy musieli uspokoić swoich europejskich odpowiedników, że podjęto odpowiednie środki bezpieczeństwa. W międzyczasie zakończono żmudne prace związane z oczyszczaniem wewnętrznych ścian katedry – w sumie 42 000 m2 – wraz z freskami, wyrobami żelaznymi, stolarką, witrażami i rzeźbami, które przetrwały pożar. 

15 kwietnia 2019 roku w wyniku pożaru spłonęła drewniana konstrukcja stropu świątyni, której budowa rozpoczęła się jeszcze w XII wieku. Notre Dame zasłynęła między innymi dzięki powieści Victora Hugo “Dzwonnik z Notre Dame”. To w jej murach w 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!