ABC: sekretarz stanu USA przekłada wizytę w Chinach

0
Blinken
Fot. Reuters
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken przekłada wizytę w Chinach – poinformowała amerykańska stacja ABC. W niedzielę w stolicy Chin miało dojść do spotkania szefów dyplomacji Chin i USA. Plany wizyty pokrzyżował chiński balon szpiegowski poruszający się obecnie nad terytorium USA. Chińskie władze twierdzą, że to jednostka służąca do pomiarów meteorologicznych. 

Według informacji, na które powołuje się ABC, wizyta zostaje przełożona, a nie odwołana. Anthony Blinken nie chciał jej odwoływać, aby nie eskalować napięć. Jednakże nie chciał też jechać do Chin w sytuacji, kiedy ważną wizytę całkowicie mógłby zdominować temat balonu. Według Pentagonu, to chiński balon szpiegowski, który od kilku dni znajduje się nad terytorium USA. Jednostka jest eskortowana przez amerykańskie statki bezzałogowe. Chiny potwierdziły, że „statek powietrzny” należy do nich, jednakże służy do badań meteorologicznych. Relacje Chin i USA pozostają napięte. 

USA oskarżają Chiny o działalność szpiegowską, wykorzystywanie narzędzi handlowych do celów politycznych i łamanie praw człowieka w Sinciangu, Tybecie i Hongkongu. Chiny uważają zaś, że umacnianie się pozycji w USA w regionie Azji i Pacyfiku jest zagrożeniem dla Państwa Środka. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!