Czesi wybierają nowego prezydenta

0
105
Fot. Expats.cz
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rozpoczęło się głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Czechach. Nasi południowi sąsiedzi będą wybierać głowę państwa dziś i jutro.

Do wyborów przystąpiło ośmioro kandydatów zainteresowanych urzędowaniem na praskim zamku przez kolejnych pięć lat. Nasz korespondent odwiedził lokal wyborczy, w którym głos oddał już jeden z faworytów.

Andrej Babiš przyszedł do urzędu gminy w Prúhonicach ze swoją rodziną. Czekającym na niego dziennikarzom powiedział, że chciałby stanowić przeciwwagę dla centroprawicowej koalicji, która ma większość w parlamencie.

“To ważne wybory, bo na zamku powinien urzędować ktoś inny, niż kandydat wspierany przez rząd. Myślę, że jestem jedynym niezależnym kandydatem. Zawsze walczyłem o interesy Republiki Czeskiej i będę to robił nadal, jeśli zostanę wybrany. Będę próbował przekonać rząd, aby w końcu zaczął pomagać ludziom” – powiedział Andrej Babiš, dodając, że spodziewa się wysokiej frekwencji w wyborach.

Korespondent Polskiego Radia zapytał mieszkańców Průhonic koło Pragi, jakiego prezydenta potrzebują dziś Czesi.

“Takiego, za którego nie musielibyśmy się wstydzić. Żeby chociaż potrafił dogadać się za granicą, skoro nas tam reprezentuje” – odpowiedziała jedna z mieszkanek miejscowości.

“Żołnierza, bo jak będzie nam już najgorzej, to będzie to najlepszy człowiek” – powiedział starszy mężczyzna, deklarując poparcie generała w stanie spoczynku Petra Pavla.

“Czechy potrzebują porządnego prezydenta, który nie będzie kłamać i który będzie nas dobrze reprezentować na świecie. Silnego prezydenta, którego moglibyśmy wszyscy cenić – my, dorośli, ale przede wszystkim dzieci” – stwierdziła kobieta, która przyszła zagłosować wraz ze swoim nastoletnim synem.

Rozstrzygnięcie w wyborach prezydenckich przyniesie prawdopodobnie dopiero druga tura głosowania, która odbędzie się za dwa tygodnie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!