Minister Z. Rau o jedności Europy

0
180
Fot. SparkChronicles
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wyraził przekonanie, że uda się utrzymać jedność Europy w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Szef polskiej dyplomacji mówił o tym podczas odbywającej się w Waszyngtonie konferencji Aspen Security Forum. 

Minister Zbigniew Rau stwierdził, że głównym celem Rosji było podzielenie Europy. Szef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że po inwazji na Ukrainę Moskwie nie uda się osiągnąć tego celu. „Wbrew oczekiwaniom Pana Putina mamy wyjątkową jedność wolnego świata i wspólnoty transatlantyckiej. To jest coś czego nie spodziewaliśmy się jeszcze rok temu” – powiedział. Minister dodał, że jedność ta wynika między innymi z faktu, że Rosja zburzyła architekturę bezpieczeństwa w Europie. Utrzymaniu jedności sprzyja też wiedza o rosyjskich okrucieństwach na Ukrainie. 

Poza ministrem Zbigniewem Rauem w panelu dyskusyjnym Aspen Security Forum wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto, Szwecji Tobias Billström oraz wiceminister spraw zagranicznych Niemiec Tobias Lindner. Niemiecki dyplomata przyznał, że jego kraj był w błędzie wierząc, że handel z Rosją i dostawy rosyjskiego gazu przyczynią się do stabilizacji politycznej. Zapewnił jednak, że Niemcy wyciągnęli wnioski z tego co wydarzyło się na Ukrainie. „To, co się dzieje, wykracza poza Ukrainę, ponieważ Putin naraża cały międzynarodowy porządek bezpieczeństwa. Dlatego też, według naszej oceny, Rosja nie może być już wiarygodnym partnerem, nawet po zakończeniu tej wojny. 

Podczas rozpoczętej wczoraj wizyty w Waszyngtonie minister Zbigniew Rau rozmawia z przedstawicielami Kongresu i ekspertami. Jutro spotka się z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!