Chorwacja od stycznia w strefie Schengen, Bułgaria i Rumunia bez zgody krajów UE

0
Fot. Digi24
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Chorwacja od stycznia będzie w strefie Schengen, gdzie nie obowiązują kontrole na granicach wewnętrznych. Jednak Bułgaria i Rumunia muszą jeszcze poczekać, bo ministrowie spraw wewnętrznych unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli nie zgodzili się na ich przyjęcie. Zielone światło zapalili jedynie dla Chorwacji. 

Po raz pierwszy od ponad dekady strefa Schengen zostanie rozszerzona. “Duże gratulacje dla Chorwacji” – mówił Vit Rakuszan, minister spraw wewnętrznych Czech, kierujących teraz pracami Unii. Chorwacja od stycznia będzie nie tylko w strefie Schengen, ale też przyjmie wspólną walutę – euro co zapewne pomogło Chorwacji uzyskać zgodę unijnych krajów. Dodatkowo to mały kraj, bez większych problemów i chętnie odwiedzany przez turystów. To nie są jednak oficjalne warunki członkostwa w strefie Schengen. 

Wszystkie wymogi tego członkostwa spełniły Rumunia i Bułgaria, które od 11 lat pukają do strefy Schengen, a obywatele tych krajów nadal nie mogą się cieszyć podróżami przy podniesionych szlabanach granicznych. “Zasługujecie na to by być w strefie Schengen, by mieć dostęp do swobodnego podróżowania. Jestem rozczarowana brakiem zgody. Nie ma jedności w Unii, to mnie smuci” – powiedziała komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson. 

Wejściu Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen sprzeciwiły się Austria i Holandia, które mówią, że nie mają zaufania do organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości tych państw. Władze w Bukareszcie i Sofii z kolei mówią o powodach politycznych i obawach Austrii i Holandii związanych ze zwiększoną migracją z Bałkanów. Teraz sprawą rozszerzenia strefy Schengen zajmie się Szwecja, która od stycznia przez pół roku będzie kierować pracami Unii Europejskiej. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!