Kanclerz Niemiec i szef NATO o Patriotach

0
Fot. Breaking Defense
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz potwierdził, że niemiecka propozycja przekazania baterii Patriot jest aktualna. Mówił o tym po spotkaniu w Berlinie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

“Nasza propozycja dla Polski jest aktualna. Jesteśmy gotowi, aby wzmocnić jej bezpieczeństwo poprzez stacjonowanie wyrzutni Patriot” – mówił kanclerz, dodając, że w Polsce dyskusja na ten temat się nie zakończyła. 

Z kolei Jens Stoltenberg pochwalił Niemcy za propozycję. Sekretarz generalny NATO apelował też, aby rozdzielić dyskusję o Patriotach dla Polski od tematu dostarczania Ukrainie systemów obrony powietrznej. “Tu chodzi nie tylko o dostarczanie nowych systemów, ale też o to, aby te, które już tam są – działały, aby były uzbrojone, miały części zamienne i były konserwowane” – mówił. 

Niemcy zaproponowały Polsce przekazanie ośmiu baterii Patriot po wydarzeniach w Przewodowie na Lubelszczyźnie, gdzie spadła rakieta prawdopodobnie ukraińskiej obrony powietrznej, w wyniku czego zginęło dwóch Polaków. 

Minister obrony Mariusz Błaszczak, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów, mówił, że wyrzutnie Patriot najlepiej sprawdziłyby się na zachodniej Ukrainie. “Dla wszystkich byłoby najlepiej, gdyby Ukraińcy mogli pozostać bezpiecznie w swoich domach, a przekazanie systemów Patriot Siłom Zbrojnym Ukrainy znacząco się do tego przyczyni” – mówił szef MON.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!