KE rozważa limity cenowe na gaz, Polska czeka na konkrety

0
71
Europa UE flaga
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Komisja Europejska rozważa tymczasowe limity cenowe na gaz i wysyła do krajów członkowskich wstępne założenia. “Czekamy na konkrety” – mówią w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia polscy dyplomaci. 

Polska wraz Włochami, Belgią i Grecją zaczęła kilka miesięcy naciskać na Komisję, by przygotowała projekt legislacji w tej sprawie, a później zmontowała koalicję 15 krajów, która kontynuowała presję na Komisję. Te państwa uważają, że 24 listopada w Brukseli na spotkaniu unijnych ministrów energii powinno dojść do zaakceptowania propozycji. 

W dokumencie rozesłanym europejskim stolicom Komisja proponuje wprowadzenie mechanizmu korekcyjnego holenderskiego wskaźnika TTF, który jest punktem odniesienia dla większości kontraktów w Europie dla gazu importowanego, ale nie podaje szczegółowych parametrów. “Polska oczekuje jak najszybszej prezentacji propozycji legislacyjnej. Część sugestii w najnowszym dokumencie Komisji to krok w dobrym kierunku, którego oczekiwały 4 państwa” – powiedział korespondentce Polskiego Radia eden z polskich dyplomatów. 

Do spotkania ministrów energii unijnych krajów pozostało 6 dni, stąd wątpliwości niektórych krajów, czy do tego czasu pojawi się na stole projekt przepisów dotyczący tymczasowych pułapów cenowych na gaz, do zaakceptowania przez unijne kraje. W dokumencie rozesłanym krajom członkowskim Komisja napisała też o zabezpieczeniach – pułapy cenowe na gaz miałyby być zawieszane, jeśli okazałoby się, że zagraża to na przykład bezpieczeństwu dostaw błękitnego paliwa do Europy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!