Rumunia uznała lipcowe przemówienie V. Orbána za mowę nienawiści

0
76
Orban
Fot. Bloomberg
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rumuńskie władze uznały, że lipcowe przemówienie węgierskiego premiera Viktora Orbána w rumuńskim Siedmiogrodzie było mową nienawiści. Nie nałożono jednak żadnej kary na polityka.

Wypowiedź Viktora Orbána potępiła rumuńska Narodowa Rada do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji. W jej ocenie poniżające i upokarzające słowa węgierskiego premiera z powodów etnicznych i językowych stworzyły wrogą atmosferę dla pewnych grup ludzi.

W lipcowym przemówieniu do mniejszości węgierskiej w siedmiogrodzkim Baile Tusnad premier Viktor Orbán powiedział między innymi, że Węgrzy nie są mieszańcami rasowymi i nie chcą się rasowo mieszać. Te słowa wywołały wiele międzynarodowej krytyki pod jego adresem.

Szef węgierskiego rządu nie może być pociągnięty do żadnej odpowiedzialności, bo na terenie Rumunii korzystał z immunitetu dyplomatycznego. Rada prześle jednak dokumenty z postępowania odpowiednim organom węgierskim. Jeden z rumuńskich polityków chciał, by ukarano premiera Orbána jak zwykłego obywatela, bo impreza na której wystąpił w lipcu była – według niego – imprezą prywatną.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!