UE zadowolona z przedłużenia umowy umożliwiającej eksport zboża z Ukrainy

0
78
Fot. The Philadelphia Inquirer
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła przedłużenie umowy umożliwiającej eksport zboża i produktów rolnych z Ukrainy przez Morze Czarne. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell napisał w oświadczeniu, że to porozumienie ma kluczowe znaczenie dla dalszego obniżania światowych cen żywności i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. Umowa została wynegocjowania przez ONZ i Turcję pod koniec lipca w reakcji na blokowanie przez Rosję czarnomorskich portów, co uderzyło w kraje Afryki i Bliskiego Wschodu, które były głównymi importerami ukraińskiego zboża. 

“Żywność nigdy nie powinna być wykorzystywana jako broń” – podkreślił szef unijnej dyplomacji. Przypomniał, że to agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie i blokada ukraińskich portów oraz szlaków morskich doprowadziły do nagłego wzrostu cen żywności. Zwrócił uwagę, że dzięki umowie umożliwiającej eksport zboża z czarnomorskich portów i korytarzom solidarnościowym stworzonym przez Unię, które umożliwiły wywiezienie ziarna drogami i kolejami przez europejskie kraje, udało się ustabilizować sytuację i złagodzić presję na światowe ceny żywności. Josep Borrell odrzucił też oskarżenia Rosji, że kryzys żywnościowy to wina Unii i nałożonych przez nią sankcji.

“Rosja manipuluje informacjami i szerzy propagandę. My zawsze jasno podkreślaliśmy, że nasze sankcje nie obejmują handlu produktami rolnymi, ani nawozami między Rosją a krajami trzecimi” – napisał szef unijnej dyplomacji. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!