Francja: obchody 7. rocznicy zamachów terrorystycznych w Paryżu

0
80
Fot. estrepublicain.fr
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francja wspomina dziś ofiary zamachów terrorystycznych przeprowadzonych w Paryżu siedem lat temu przez dżihadystów z Państwa Islamskiego. Zginęło w nich 130 osób, a ponad 400 zostało rannych. Były to najbardziej krwawe ataki terrorystyczne we Francji od czasu drugiej wojny światowej.

W Paryżu hołd ofiarom oddały francuska premier Elisabeth Borne oraz mer Paryża Anne Hidalgo. Kwiaty złożono w sześciu miejscach, w których doszło do ataków. Znajdują się tam tablice pamiątkowe z nazwiskami ofiar.

W tym roku do obchodów przyłączył się stołeczny klub piłkarski Paris-Saint Germain. Piłkarze uczczą pamięć ofiar minutą ciszy przed wieczornym ligowym meczem na paryskim stadionie Parc des Princes. Paryżanie zagrają w specjalnych koszulkach z motywem wieży Eiffla w kształcie tak zwanej “pacyfki”. To znak pokoju, który po zamachach stał się międzynarodowym symbolem solidarności z Francuzami.

Zamachy z 13 listopada 2015 roku wywołały poruszenie na całym świecie. Tego dnia terroryści Państwa Islamskiego zdetonowali ładunki wybuchowe w pobliżu stadionu narodowego i ostrzelali restauracje w centrum miasta. Inna grupa dżihadystów zaatakowała klub Bataclan, w którym odbywał się koncert.

W czerwcu jedyny uczestnik zamachów, którego zdołano pojmać żywego – Salah Abdeslam – został skazany na dożywocie w największym procesie karnym w historii Francji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!