Szczyt G20: spotkanie przywódców USA i Chin

0
88
Biden Xi
Fot. CNN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Na indonezyjskiej wyspie Bali w kuluarach rozpoczynającego się szczytu G20 dojdzie do spotkania przywódców Chin i Stanów Zjednoczonych. Prezydent Joe Biden po raz pierwszy od objęcia urzędu spotka się twarzą w twarz z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. 

Do tej pory przywódcy USA i Chin kontaktowali się wyłącznie telefonicznie. Rozmowy nie były łatwe, bo relacje obu państw w ostatnich latach pogarszały się. Stany Zjednoczone podejmują działania mające znacznie ograniczyć możliwość korzystania przez Chiny z amerykańskich technologii. Waszyngton krytykuje chińskie władze za łamanie praw człowieka w Hongkongu i Sinciangu. Zdecydowaną reakcję Pekinu wywołały słowa prezydenta USA, który kilka tygodni temu zapowiedział, że w przypadku inwazji Chin na
Tajwan, amerykańscy żołnierze będą bronić wyspy. 

Chiny ostrzegają zaś USA przed angażowaniem się w kwestie uznawane przez Pekin za „sprawy wewnętrzne”. Stany Zjednoczone coraz bardziej krytykują też Chiny za zbyt bliskie relacje z Rosją. Z nieoficjalnych źródeł dyplomatycznych wynika, że Waszyngton stara się przekonać swoich sojuszników do ostrzejszego kursu wobec chińskich władz, które nie krytykują rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, a nawet ogłaszają zacieśnienie współpracy militarnej z Rosją.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!