Polska: w przyszłym tygodniu ruszy Baltic Pipe

0
226
Baltic Pipe
Fot. PGNiG
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W przyszłym tygodniu ruszy Baltic Pipe. Uroczystość oddania do użytku gazociągu odbędzie się we wtorek – 27 września – wezmą w niej udział między innymi premierzy Polski, Danii i Norwegii.

Dostawy rozpoczną się 1 października. Rurociąg łączy polski i duński system przesyłu gazu, dzięki czemu do Polski trafi gaz z szelfu norweskiego. 

Doktor Kamil Lipiński z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwraca uwagę na rolę tej inwestycji w podnoszeniu bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu. “Celem powstania gazociągu Baltic Pipe była dywersyfikacja dostaw gazu do Polski i uniezależnienie się przede wszystkim od dostaw rosyjskich, i tę rolę wspólnie z terminalem LNG będzie spełniać całkowicie” – dodał.

Gazociągiem będzie można przesyłać do Polski 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie i 3 miliardy do Danii. Rurociąg pełną przepustowość osiągnie w przyszłym roku.

Wczoraj PGNiG poinformował, że podpisał z Grupą Equinor kontrakty na dostawy gazu do Baltic Pipe. Przewidują one przewidują dostawę do 2,4 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!