Orędzie Karola III. Karol odnawia przysięgę swej matki

0
193
Karol III
Fot. PA Images/breakingnews.ie
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W pierwszym orędziu nowy brytyjski król odnowił obietnicę swojej matki. Karol III nawiązał do deklaracji z 1947, którą Elżbieta złożyła jeszcze jako księżniczka. Obiecała, że całe swe życie – “długie lub krótkie” – poświęci służbie Brytyjczykom:

“I ja dziś uroczyście przysięgam, że przez cały czas, jaki da mi jeszcze Bóg, będę podtrzymywał konstytucyjne zasady w sercu naszego narodu” – powiedział król.

“Nieważne, gdzie mieszkacie – w Królestwie czy też w krajach i na terytoriach na całym świecie. Nieważne, jakie jest wasze pochodzenie i w co wierzycie, będę starał się służyć wam z lojalnością, szacunkiem i miłością. Tak, jak robiłem to przez całe życie” – zadeklarował.
Król podkreślił rolę równowagi między tradycją i postępem. Podkreślił swe przywiązanie i “szczególną rolę” Kościoła Anglikańskiego, jednocześnie podkreślając wartość brytyjskiej wielokulturowości.

Wcześniej Karol III został entuzjastycznie przyjęty przez ludzi zebranych przed Buckingham Palace. Karol został królem automatycznie, w chwili, gdy odeszła jego matka, Elżbieta II. Panowała przez siedem dekad.

“Droga mamusiu, gdy zaczynasz swą ostatnią, wielką podróż, by dołączyć do tatusia, chcę powiedzieć po prostu: “dziękuję”. Dziękuję za twoją miłość i poświęcenie dla naszej rodziny i dla rodziny narodów, której służyłaś z taką gorliwością przez wszystkie te lata. Niech zastępy aniołów śpiewają ci do odpoczynku” – tymi słowy monarcha zakończył swoją przemowę.

Ostatnie zdanie to nawiązanie do kompozycji “Pieśń dla Ateny” Johna Tavenera. Została wykonana podczas ceremonii pogrzebowej księżnej Diany.

Karol podziękował też za wszystkie wyrazy współczucia po utracie matki.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!