Unia Europejska wypłaci Ukrainie 5 mld euro pożyczki

0
Fot. europarl.europa.eu
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Unia Europejska udzieli Ukrainie wsparcia finansowego w wysokości 5 miliardów euro. Kijów otrzyma pieniądze w formie korzystnej pożyczki. Pomoc dla Ukrainy była tematem dzisiejszych rozmów unijnych ministrów finansów na nieformalnym posiedzeniu w Pradze.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że udzielana Ukrainie pożyczka jest częścią pakietu o wartości 9 miliardów euro zapowiedzianego przez Brukselę w maju. “Pierwsza transza, miliard euro, została już wypłacona na początku sierpnia. Pracujemy teraz nad pozostałą kwotą z tego pakietu” – przekazał Valdis Dombrovskis.

Pieniądze pożyczane Ukrainie nie będą pochodziły z unijnego budżetu. Podobnie jak w przypadku poprzedniej transzy, Komisja Europejska pożyczy je na rynkach finansowych, a następnie przekaże Kijowowi.

Broniąca się przed rosyjską agresją Ukraina potrzebuje pieniędzy na bieżące funkcjonowanie państwa – wypłatę emerytur, pensje pracowników sfery budżetowej czy opłaty za energię. Rząd w Kijowie informował, że potrzebuje na to 5 miliardów euro miesięcznie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!