Polska i kraje bałtyckie od 19 września nie będą wpuszczać rosyjskich turystów

0
123
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Polska i kraje bałtyckie zdecydowały, że od 19 września przestaną wydawać wizy Schengen rosyjskim turystom. Od tego samego dnia Rosjanie nie będą też wpuszczani do Unii Europejskiej przez estońskie, łotewskie, litewskie i polskie przejścia graniczne. O sprawie poinformowały jako pierwsze władze Estonii i Litwy.

Na stronie internetowej litewskiego rządu ukazało się wspólne oświadczenie premierów krajów bałtyckich i Polski, w którym szefowie rządów podkreślili, że podróżowanie po krajach Wspólnoty jest przywilejem, a nie prawem człowieka. Jak czytamy w tekście, wśród Rosjan przybywających do Unii Europejskiej i strefy Schengen są osoby, których celem jest podważanie bezpieczeństwa naszych państw, gdyż trzy czwarte rosyjskich obywateli popiera agresję Rosji na Ukrainie. “Niedopuszczalne jest też, żeby obywatele państwa-agresora swobodnie podróżowali po Unii Europejskiej, w czasie gdy mieszkańcy Ukrainy są torturowani i zabijani” – zwracają uwagę szefowie rządów. 

W oświadczeniu zaznaczono także, że zakaz wjazdu nie dotyczy między innymi osób przybywających do strefy Schengen z powodów humanitarnych, dyplomatów, rosyjskich dysydentów i ich rodzin czy osób posiadających zezwolenia na pobyt stały oraz związanych z firmami transportowymi. Kraje bałtyckie i Polska z zadowoleniem przyjęły też decyzję o zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych UE z Rosją jako niezbędny pierwszy krok w tej kwestii. Jednak, jak zwracają uwagę szefowie rządów czterech państw, potrzebne są o wiele bardziej rygorystyczne środki, aby drastycznie ograniczyć liczbę wydawanych wiz i zmniejszyć przepływ rosyjskich obywateli w Unii Europejskiej i strefy Schengen. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!