Premier Francji: musimy przygotować się na racjonowanie energii

0
127
Premier Francji
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francja musi przygotować się na racjonowanie energii – powiedziała szefowa francuskiego rządu Elisabeth Borne podczas wystąpienia na dorocznym spotkaniu organizacji pracodawców MEDEF. Gościem specjalnym tegorocznego forum był premier Mateusz Morawiecki. Konferencję otworzył swoim wystąpieniem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W swoim przemówieniu premier Elisabeth Borne ostrzegła, że przyszłe miesiące a nawet lata mogą być trudne dla francuskiego społeczeństwa i krajowej gospodarki z powodu kryzysu energetycznego w Europie. 

“Jeżeli Rosja całkowicie odetnie eksport gazu do Europy, będzie to miało daleko idące konsekwencje. To poważna sytuacja, ale nie czas już na twierdzenia, ale na stanowcze działania” – oświadczyła szefowa rządu.

Borne wezwała właścicieli firm do zmniejszenia zużycia energii, i zapowiedziała, że jesienią rząd przedstawi krajowy plan działań energooszczędnościowych.

“Jeżeli każdy nie poczyni wysiłków, lub jeżeli spełnią się wszystkie niekorzystne scenariusze, będziemy musieli ograniczyć zużycie energii. Jeżeli dojdzie do racjonowania energii, uderzy to przede wszystkim w firmy. Musimy niestety być na to przygotowani” – ostrzegła premier Francji. 

Wcześniej na konferencji MEDEFu prezydent Ukrainy wezwał francuskich przedsiębiorców do wspierania odbudowy Ukrainy. Ocenił, że może ona kosztować od 600 do 800 miliardów dolarów.

“Wolność może pokonać terror. Dlatego zwracam się do was z prośbą. Potrzebujemy waszego wsparcia, aby odbudować Ukrainę po zakończeniu działań wojennych. Ten proces rozpoczął się już w wolnej części kraju” – apelował Wołodymyr Zełenski. 

Prezydent Ukrainy ogłosił, że trwają przygotowania do forum w sprawie odbudowy Ukrainy, które ma odbyć się w Paryżu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!